کلبه آرزوها

زیبایی همواره تشنه دلی است که به او عشق ورزد

داستانک واقعی 1
نویسنده : سارا - ساعت ٥:۱۳ ‎ق.ظ روز ۱۳٩۱/٥/۸

زندان بدون دیوار

بعد از جنگ امریکا با کره، یک روانکاو، یکی از پیچیده ترین موارد تاریخ جنگ در جهان را مورد مطالعه قرار داد.  حدود 1000 نفر از نظامیان امریکایی در کره، در اردوگاهی با استانداردهای بین المللی زندانی شده بودند. زندان با دیوارهای آنچنانی محصور نبود، آب و غذا و امکانات به وفور یافت می شد، و از هیچ یک از تکنیک های متداول شکنجه استفاده نمی شد؛ اما بیشترین آمار مرگ زندانیان در این اردوگاه گزارش شده بود. زندانیان به مرگ طبیعی می مردند.


 و در حالی که  امکانات فرار وجود داشت، فرار نمی کردند. بسیاری از آنها شب می خوابیدند و صبح دیگر بیدار نمی شدند.دلیل این رویداد، سال ها مورد مطالعه قرار گرفت و به این شرح اعلام شد: در این اردوگاه، فقط نامه هایی که حاوی خبرهای بد بودند به دست زندانیان می رسید و نامه های مثبت و امیدبخش را به تحویل نمی دادند.

مسئولان زندان هر روز از زندانیان می خواستند در مقابل جمع، خاطره یکی از مواردی را تعریف کنند که به دوستان خود خیانت کرده اند یا می توانستند خدمتی بکنند و نکردند.

هر کس که جاسوسی سایر زندانیان را می کرد، جایزه می گرفت؛ اما برای کسی که در موردش جاسوسی شده بود هیچ نوع حرکتی نمی شد و همه به جاسوسی برای دریافت جایزه (که خطری هم برای دوستانشان نداشت) عادت کرده بودند.

تحقیقات نشان داد که این سه تکنیک در کنار هم، سربازان را به نقطه مرگ رسانده است.

1. با دریافت خبرهای منتخب (فقط منفی) امید از بین می رفت.

2. با جاسوسی، عزت نفس زندانیان تخریب می شد و خود را انسانی پست می یافتند.

3. با تعریف خیانت ها، اعتبار آنها نزد هم گروهی ها از بین می رفت.

 

 

 تصاویر زیباسازی وبلاگ،قالب وبلاگ،خدمات وبلاگ نویسان،آپلودعکس، کد موسیقی، روزگذر دات کام http://roozgozar.com


comment نظرات ()